Usluge
KOJE PRUŽAMO U NAŠOJ ORDINACIJI
Specijalistička ginekološka ordinacija dr. Ivane Šimić pruža usluge preventivnih ginekoloških pregleda, dijagnostiku te terapijske usluge ženama od perioda adolescencije, preko reproduktivnog perioda do postmenopauze.
Korištenje suvremenih ultrazvučnih uređaja omogućuje nam brzu i preciznu dijagnostiku patologije ženskog spolnog sustava te rezultira učinkovitim pronalaženjem terapijskog postupka.
Detaljnije o najvažnijim ginekološkim pregledima i pretragama koje nudimo možete pronaći na dnu stranice.
Ginekološke usluge
Sistematski pregled (ginekološki pregled, Papa test, TV/TA UZV)
Ginekološki pregled u juvenilnoj i adolescentnoj dobi
Folikulometrija
PAPA test
Ultrazvučni pregledi 2D/3D/4D tehnikom, color dopplerom i power-dopplerom, transvaginalnim i transabdominalnim sondama
Obrisak cerviksa na aerobe, anaerobe, klamidiju, ureaplazmu i mikoplazmu
HPV genotipizacija
Postavljanje i vađenje spirale (Mirena-LNG, Cu-IUD/Bakrena spirala)
Konzultacije (usmene i pismene)

Najvažniji pregledi i pretrage
GINEKOLOŠKI PREGLED
Ginekološki pregled je najčešće bezbolan i traje kratko te podrazumijeva pregled u spekulima, kojem prethodi inspekcija (promatranje) vanjskog spolovila, u nastavku se uzima uzorak za PAPA test i na kraju slijedi bimanuelni palpacijski pregled kojim se dobiva uvid o položaju, pomičnosti i osjetljivosti maternice i jajnika. Nakon manuelnog pregleda obično slijedi ultrazvučni pregled bez kojeg je danas praktički nemoguće zamisliti kompletnost.
Preventivni ginekološki pregled bi trebalo učiniti jednom u dvije do tri godine, ali ako se pojavi peckanje, svrbež, pojačani iscjedak, bolovi ili neka nepravilnost menstruacijskog krvarenja potrebno je posjetiti ginekologa i prije. Najbolje vrijeme za ginekološki pregled je prva faza ciklusa, znači između 6. do 12. dana od početka menstruacije.
Prvi ginekološki pregled trebalo bi planirati prije prvog spolnog odnosa radi dobivanja informacija o svom zdravlju te naputaka o odgovarajućoj kontracepciji i prevenciji spolno prenosivih bolesti te mogućem cjepljenju protiv HPV-a.
Bez obzira je li djevojka imala do tada spolni odnos ili neke tegobe, svakako se prvi ginekološki pregled savjetuje obaviti ne kasnije od 21. godine života.
GINEKOLOŠKI ULTRAZVUK
Ginekološki ultrazvuk je dijagnostička pretraga veličine i građe maternice, jajnika, jajovoda i njihovog odnosa s okolnim strukturama. Pregled uključuje: veličinu, oblik i orijentaciju maternice, izgled sluznice i mišićnog sloja maternice, izgled jajnika i odnos s okolnim strukturama te detekciju slobodne tekućine u maloj zdjelici.
Postoji nekoliko metoda ginekološkog ultrazvuka koji se koriste u dijagnostici i praćenju stanja ženskog reproduktivnog sustava,. Transvaginalni ultrazvuk se radi kod žena koje su imale spolne odnose. To je najbolja ultrazvučna metoda za idealan prikaz maternice i jajnika jer se sondom kroz rodnicu dolazi direktno na maternicu i jajnike pa je prikaz tih organa jasan i detaljan.
Transabdominalni ultrazvuk se koristi kod nevinih pacijentica i u slučaju ako postoji veliki tumor maternice ili jajnika koji se vaginalnom sondom ne može adekvatno dosegnuti. Kod trudnica se izvodi u drugom i trećem tromjesečju trudnoće.
U obradi steriliteta ultrazvukom se prati ovulacija i sluznica maternice kao priprema za potpomognutu reprodukciju. Ultrazvuk omogućava ranu detekciju intrauterine trudnoće, praćenja rasta i razvoja fetusa. Osim procjene bebina zdravlja ultrazvuk omogućava pažljivo promatranje posteljice, razine plodnje vode i grlića maternice.
PAPA TEST
PAPA test je test probira kojim se otkrivaju abnormalne stanice vrata maternice koje bi mogle dovesti do razvoja raka vrata maternice. Svrha testa je rano otkrivanje takvih promjena – u stadiju kada se mogu uspješno izliječiti. Preporučuje se raditi PAPA test jednom godišnje kod spolno aktivnih žena, u okviru redovite ginekološke kontrole, zajedno sa ginekološkim pregledom i ultrazvukom maternice i jajnika. Nije potrebna nikakva posebna priprema za uzimanje uzoraka.
HPV GENOTIPIZACIJA
Uzimanjem uzorka za genotipizaciju humanog papiloma virusa otkrivamo je li HPV prisutan i PCR tehnikom analize DNA o kojem je tipu riječ. Postoje nisko i visoko rizični HPV tipovi. HPV može uzrokovati promjene u Papa testu, koje ako se ne otkriju na vrijeme i ne liječe, mogu uzrokovati rak vrata maternice.
Uzorak se uzima neovisno o fazi ciklusa, ali ne za vrijeme menstruacije i nije potrebna posebna priprema. Preporučuje se napraviti ukoliko postoje promjene u Papa testu ili nakon nezaštićenog spolnog odnosa.
CERVIKALNI BRISEVI
Brisevi cerviksa uzimaju se u svrhu kontrole i/ili detekcije ev. infekcija genitalnog sustava. Uzrak se uzima neovisno u kojem dijelu menstruacijskog ciklusa, samo ne za vrijeme krvarenja i nije potrebna posebna priprema prije samog uzimanja.
Obično se analizira prisutnost bakterija kao što su Chlamydia, Ureaplasma, Mycoplasma, različite druge aerobne i anaerobne bakterije.
Ukoliko se u nalazu nađu neki uzročnici onda se ciljano prema antibiogramu koji nam daje podatak na koji antibiotik je navedena bakterija osjetljiva ili otporna ciljano prepisuje terapija.
Kontakt obrazac
Specijalistička ginekološka ordinacija
dr. Ivana Šimić
Ulica Zvečaj I 9, Đakovo
Za narudžbe privatnih pacijenata, koristiti:
Email: ordinacija.isimic@gmail.com
Telefon: 031 820 500
Narudžbe za redovite preglede (HZZO),
zvati telefonom i to: petkom ujutro od 07:00-09:00 h za termine u tjednu koji slijedi.
Telefon: 031 820 500